V nově vydané knize Cesty domů Obejmi svou smrtelnost americký lékař a renomovaný etik ve zdravotnictví Lawrence J. Schneiderman poutavě rozebírá situace na pomezí života a smrti spojené s těžkým rozhodováním.
Nedávno zemřelý autor (1932–2018) v knize určené zdravotníkům, etikům, sociálním pracovníkům i pečujícím popisuje problematické případy jak ze své vlastní praxe, tak z nedávné historie americké medicíny, etiky a práva: mladá žena ve vigilním kómatu, muž po nezdařeném pokusu o sebevraždu dlouhodobě připojený na přístroje, dítě narozené s těžkým poškozením mozku.
Etika se ptá medicíny: „Proč tohle děláš?“
Medicína odpovídá: „Protože můžu.“
Jinými slovy – medicína se chytila do pasti technologického imperativu. Pokud nějaká léčba skýtá šanci, byť mizivou, na prodloužení života – ať už v jakékoli kvalitě, třeba i za cenu trvalého vegetativního stavu pacienta – považuje se téměř za povinnost ji nasadit.
Lawrence J. Schneiderman fundovaně, zároveň empaticky píše o medicíně založené na důkazech, skutečných potřebách nemocných, naději, empatii, marné léčbě i doufání v zázrak. Dává konkrétní návody pro rozhodování, součástí knihy jsou Pokyny pro zdravotní péči v eticky sporných případech. A především apeluje, aby nikdo nenechával rozhodnutí o budoucí péči ani lékařům, ani náhodě. „Smrtelní jsme všichni: není čeho se bát, naopak. Je třeba svou smrtelnost přijmout jako situaci, která má svá řešení.“
Kniha je úplně jiná než stovky poutavých a populárních knížek od lékařů, kteří sypou z rukávu veselé i smutné příběhy ze své praxe. Schneiderman má také příběhy: žádný není jednoznačný, žádný se nedá univerzálně použít pro jinou situaci – a všechny je dobré si přečíst a dobře se nad nimi zamyslet, protože jedno je jisté: do podobné situace se dříve nebo později dostaneme buď my sami, nebo naši blízcí.Štěpánka Ryšavá, odpovědná redaktorka
Knihu nabízí ESHOP i dobročinné obchody Cesta domů.