Zajímá nás, jak se paliativní a hospicové služby rozvíjejí a mění a jak systém domácí i lůžkové hospicové a paliativní péče funguje nejen u nás, ale i za hranicemi našich českých obzorů.
Hledat nové úhly pohledu, sbírat zkušenosti a nechat se inspirovat je pro nás v Cestě domů důležité. Rozvoj oboru a rostoucí poptávka po kvalitních paliativních službách přináši nové výzvy a příležitosti. Zajímá nás, jak se paliativní a hospicové služby rozvíjejí a mění a jak systém domácí i lůžkové hospicové a paliativní péče funguje nejen u nás, ale i za hranicemi našich českých obzorů.
Také proto se skupina osmi vedoucích z Cesty domů v dubnu 2024 vydala na týdenní stáž do Dánska, kde navštívila postupně šest hospicových organizací. Skupinu tvořila ředitelka Ruth Šormová, vedoucí Péče Karolína Pochmanová, vedoucí Osvěty Věra Ondřichová, vedoucí fundraisingu a péče o dárce Helena Štohanzlová, vedoucí ekonomiky a financí Michaela Vodenka, primářka Katarína Vlčková, vedoucí odlehčovacích služeb Martina Tesařová a vedoucí poradny Petra Černá.
V Dánsku naše kolegyně navštívily tři lůžkové hospice (Anker Fjord Hospice, Hospice Limfjord a Hospice Djursland), týmy zajišťující paliativní lůžkovou péči v nemocnici i ambulantní službu v rodinách (Regionshospitalet Gødstrup a Regionshospitalet Randers) nebo domov pro seniory s paliativní péčí (Fjordparken Ældercente). Ve všech organizacích je čekali skvělí průvodci, s nimiž mohly společně a otevřeně mluvit o všem, co v dánském i českém systému paliativních služeb funguje dobře, ale také o úskalích a prostoru pro rozvoj a změny. Pozorovaly, nechávaly se inspirovat, ptaly se, fotily, debatovaly.
Stáž se mohla uskutečnit díky grantové podpoře Stavební spořitelny České spořitelny, a.s. a Nadačního fondu Kliniky paliativní medicíny a také díky spolupráci s Fórem mobilních hospiců a nadačním fondem Ninin sen, jehož spoluzakladatel Birger Husted se ujal organizace programu a na cestě skupinu doprovázel a podpořil ji znalostí místního prostředí i dánštiny. Děkujeme!