Dobročinná aukce nabízí díla přímo z ateliérů uznávaných i začínajících umělců

Říjen a začátek listopadu bude patřit 13. ročníku dobročinné aukce výtvarných děl. Pečlivým kurátorským výběrem letos prošly téměř dvě stovky děl, která budou zájemcům k dispozici zčásti online a zčásti v sálové dražbě.

Kdy?
4. 11. 2024
Kurátorka Michaela Štěpánová během komentované prohlídky předaukční výstavy

V říjnu proběhne online dražba 81 děl, která vyvrcholí 22. října v 19 hodin. Dalších 108 děl pak bude v nabídce sálové aukce konané 4. listopadu v hotelu Hilton Prague.

Díla do aukční kolekce vybírá už třetím rokem kurátorka Michaela Štěpánová. Sestavuje ji z maleb, akvarelů, kreseb, grafik, fotografií a také designových předmětů. „Snažím se vybírat díla zajímavá nejen tvorbou umělce, ale i jeho osobností, a zajímavá i investičně. Dražitelé se můžou těšit na tvorbu uznávaných českých umělců i těch začínajících, kteří se mohou stát významnou osobností v budoucnu,“ popisuje kurátorka. Loňský ročník aukce přinesl do rozpočtu Cesty domů 4 155 512 Kč.

Ateliér malíře Oldřicha Tichého s obrazem, který je součástí letošní aukční kolekce

Umělci svá díla darují zdarma. „Někdy se ze strany veřejnosti setkávám s dotazy, jak zajišťujeme pravost děl, která v aukci nabízíme. Odpovídám, že se vždy snažím komunikovat přímo s umělci nebo s rodinami, které spravují jejich odkaz. Vybíráme společně v ateliéru dílo, domlouváme jeho vyvolávací cenu a nakonec uzavíráme darovací smlouvu, ve které je dílo popsané. Někteří autoři také přidávají certifikát o pravosti díla, to je ale zatím spíše výjimkou,“ popisuje kurátorka. Díla budou brzy zveřejněna na webu i v tištěném katalogu spolu se spuštěním registrací.

Organizaci aukce zajišťuje sama Cesta domů a na rozdíl od aukčních síní není účtována žádná provize z konečné ceny děl. Cena se skládá z vyvolávací ceny díla a peněžitého daru (rozdíl mezi vyvolávací a konečnou cenou). O tomto peněžitém daru dražitelé dostávají potvrzení, které mohou uplatnit v daňovém přiznání.

Veškerý výtěžek z aukce putuje do rozpočtu Cesty domů. Díky dárcům se Cesta domů může v péči pacienty rozhodovat svobodně, vycházet z dlouhodobých zkušeností, s jediným cílem, a to umožnit pacientům a jejich rodinám strávit poslední společně chvíle co nejlépe a podle jejich přání.

Všechno důležité vám pošleme

Jednou měsíčně rozesíláme Kaleidoskop – souhrn všeho zajímavého dění kolem Cesty domů. Přihlaste se k odběru a nic vám neuteče.
Archiv Kaleidoskopů