Píšeme, překládáme a ilustrujeme knihy, přednášíme na vzdělávacích akcích pro odborníky i laiky, mluvíme se žáky a studenty. Ve dvou dobročinných obchodech prodáváme zboží, ale zejména potkáváme množství lidí, mluvíme s nimi a nasloucháme jim. Jak současná krize související s epidemií koronaviru zasáhla tyto aktivity Cesty domů?
Začátkem letošního roku jsme v našem sídle v Michli špičkově vybavili a pro ostrý provoz otevřeli zbrusu nové vzdělávací centrum. Přineslo nám to velkou radost, velké očekávání, plán desítek našich vzdělávacích akcí a workshopů a aktivní nabídku centra k pronájmu. Nakonec jsme v útulné podkrovní místnosti stihli hostit pouze několik málo akcí, pak se jeho brány pro veřejnost zavřely. Fakt, že jsme pro veřejnost byli nuceni zavřít i naši specializovanou knihovnu, asi není třeba zmiňovat.
Stejně tak se zavřely i dveře našich dvou dobročinných obchodů. Míst, kam si lidé nejen chodí kupovat naše knihy a oblíbené zboží z našeho papírnictví, ale často přicházejí i se svým trápením. V obchodech se seznamují s činností Cesty domů a nacházejí pomoc a radu, kam dál se mohou obrátit. Obchody jsou momentálně zavřené, prodej bazarového zboží je z pohledu hygieny nebezpečný, prodejci – dobrovolníci nám teď nemohou pomáhat.
Stejně jako všech ostatních i našeho vlastního malého nakladatelství se citelně dotklo zmražení knižního trhu. Přišlo rychle, jeho dopady jsou plíživé a postupně se zhmotňují. Se zrušením některých knižních veletrhů zmizela možnost našeho přímého kontaktu se čtenáři i možnost knihy prodávat bez zprostředkovatelů. Myslíme si, že doba se změnila, ale naše knihy budou potřeba pořád stejně, ne-li více. Pracujeme na dvou nových dětských knihách i několika dalších vydáních vyprodaných knih a brožur.
Mnoho věcí se zastavilo, přerušilo, ale ne vše a určitě ne zcela. Čas, který jsme kvůli vládním opatřením a přerušení některých aktivit získali, věnujeme třídění myšlenek nad novými strategiemi, třídění zboží v obchodech, třídění vzdělávacích textů a metodik, třídění archivů z naší skoro dvacetileté historie.
Aktivity, které můžeme, přesouváme online:
- Dokončujeme a připravujeme ke zveřejnění naše e-learningové materiály určené veřejnosti, studentům a odborníkům. Zveřejněny budou v nejbližších dnech v části Vzdělávání na našem webu.
- Plánované přednášky a workshopy přetavujeme na webináře a videozáznamy.
- Budeme rádi, když lidé využijí čas, který mají, třeba k četbě našich knih, a když knihy budou přednostně kupovat na našem e-shopu.
- Uvažujeme, jak provoz našich obchodů a radost z nákupů v nich udržet i v době po-koronavirové, se zvýšenými nároky na hygienu a sociální odstup.
A samozřejmě nadále pokračujeme a podporujeme aktivity, které už online jsou:
- Provoz informačního a poradenského portálu Umírání.cz, jehož smyslem je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé republice, kteří se dostali do nelehké životní situace – jsou vážně nemocní, pečují o umírajícího nebo jim zemřel někdo blízký. Na portálu Umírání.cz pravidelně přinášíme zajímavé články a zamyšlení a běží na něm také naše internetová poradna.
- Provoz dalších stránek, jako jsou virtuální pomníky za blízké zemřelé na stránce eVzpomínky.cz či web Mojesmrt.cz, které slouží tisícům uživatelů k tomu, aby se s tématem smrti mohli setkávat ve virtuálním prostředí, přemýšlet o něm a mluvit o něm i se svými blízkými.
- Podpořit tyto naše aktivity můžete pomocí sbírek na portálu Darujme – provoz stránky eVzpomínky.cz a provoz portálu Umírání.cz.
Stručně řečeno, všechny tyto “komplikace” se snažíme brát zároveň jako příležitost. Příležitost, která pomáhá na svět novým myšlenkám, formátům a aktivitám, jež šíří dál naše přesvědčení, že smrt a umírání je přirozenou součástí života. A v dnešní koronavirové době možná ještě víc než jindy.