Zveme vás na interaktivní workshop pro žáky 2. stupně a studenty středních škol, na kterém teoreticky i prakticky přiblížíme péči o nevyléčitelně nemocného blízkého člověka. Kurz je na klíč pro danou školu, termín dohodou.
Cílová skupina:
Pedagogové, StudentiChystané termíny:
Termín pro každou třídu a školu domlouváme individuálně, viz přihláška.
Chcete dostávat informace o akcích
ve Vzdělávacím centru Cesta domů?
Archiv newsletterů vzdělávní
V průběhu workshopu se účastníci v menších skupinách zamyslí nad životním koloběhem a konečností života. Seznámí se se specifiky péče o člověka, který se nachází v závěru života, a také se na vlastní kůži přesvědčí, jaké to je pomáhat při manipulaci s málo pohyblivým člověkem a asistovat při podávání stravy. K vyzkoušení bude připraveno dostatek více či méně známých kompenzačních pomůcek a k přemýšlení mnoho snadných i nelehkých otázek.
Workshop je zdarma díky finanční podpoře od Alza.cz. Děkujeme.
Související literatura:
- Publicisticky laděný sešit s názvem Je smrt školou povinná...?! obsahuje rozhovory a články o tom, jak se na situace spojené s úmrtím ve škole připravit, jaké jsou zkušenosti pedagogů nebo třeba oddílových vedoucích či rodičů, co doporučují psychologové, jak využívat preventivní programy, na koho se obrátit v krizové situaci nebo jak přistupovat k dítěti se závažnou nemocí. V sešitu najdete také zkušenosti pedagogů i rodičů i potřebné kontakty.
- Pro pedagogy doporučujeme publikaci Slon u tabule. Autorky publikace Martina Špinková a Eliška Mlynáriková ji sestavily na základě svých zkušeností z besed s dětmi ve školách a knihovnách a radí v ní pedagogům, jak s dětmi téma umírání, smrti a zármutku otevírat. Publikaci si můžete stáhnout zdarma v sekci podpůrných materiálů.
- Veronika Plachá: Zkušenosti učitelů s výchovou vztahující se ke smrti
- Mně taky někdo umřel. Říct si o pomoc není ostuda, ale síla