Cesta domů už 12 let pořádá dobročinnou aukci výtvarných děl. Nabízené položky mají vysokou sběratelskou i investiční hodnotu, řada autorů pravidelně vystavuje v zahraničí a je zastoupena v renomovaných galeriích. Umělci svá díla poskytují nezištně jako dar a veškerý výtěžek putuje Cestě domů. Zákulisí aukce odhaluje její kurátorka Michaela Štěpánová.
Kolekce aukce pravidelně čítá přes 150, letos dokonce 182 děl zavedených domácích umělců a absolventů, o kterých „se šušká“. Jak se Cestě domů daří tato díla získávat?
Pro mě je nejdůležitější mít s umělci osobní kontakt. Oslovím je, sejdeme se, povídáme si o Cestě domů a aukci, a pokud souhlasí, vybíráme pak spolu dílo. Většinou to není o jednom setkání, zejména když jde o umělce, kteří Cestu domů neznají. A samozřejmě se stává, že dílo nevybereme. Letos jsem oslovila přes 200 autorů.
Letos se koná už 13. ročník aukce, kolik je v kolekci nových jmen? Podle čeho autory volíte?
Letošní rok máme kolem 20 nových umělců. Snažím se nacházet nové tvůrce, kteří v benefičních aukcích nebývají k vidění. A vedle děl významných současných umělců se do kolekce občas dostanou i díla z pozůstalosti autorů, kteří mohou být pro dražitele dost zajímaví. Původně aukce nabízela jen výtvarné umění, během posledních ročníků jsme přidali i objekty, sklo, šperky a letos je zastoupená i móda, od návrhářky Liběny Rochové jsme získali malé černé šaty z její letošní kolekce.
Konkurence benefičních aukcí roste a vzhledem ke stávající ekonomické situaci nepochybně hodně umělců pečlivě zvažuje, komu své dílo darují. Čím si je získáváte?
Skutečnost, že aukcí v neziskovém sektoru je čím dál víc, opravdu hraje v rozhodování umělce roli. Zásadní pak je, jak profesionálně má organizace aukci zpracovanou a jakou už má s ní třeba autor zkušenost. Některé umělce hodně zajímá, čím se Cesta domů zabývá. Představuji jim, jaké aktivity děláme, a ukazuji i katalogy uplynulých ročníků, aby umělec věděl, v jaké společnosti se jeho dílo ocitne. Pro některé významné umělce je také důležité, jestli se vydražené dílo dá v budoucnu dohledat u nového majitele a případně zapůjčit na výstavu.
Vyvolávací ceny děl jsou velmi přátelské, nižší, než za které se daný autor běžně prodává. Jak se to podaří?
Cenu s umělcem hledáme společně, tak aby dílo mělo finanční přínos pro Cestu domů a zároveň to nedevalvovalo autorovu tvorbu, nekolidovalo s galeriemi, které ho zastupují. Pro některé umělce je to těžší, pro některé snazší – je znát, jak je umělec schopný obhájit, proč takovou cenu dává. Toho, že nám autoři dají své dílo zadarmo, si moc vážíme. Jsme rádi, když dorazí na sálovou aukci a dílo v rámci komentované prohlídky výstavy představí. Po skončení aukce jsme s nimi dál v kontaktu, informujeme je, jak se dílo dražilo.
Online aukce 80 děl bude probíhat 10. – 23. října na webových stránkách Cesty domů. Sálová dražba kolekce 102 děl se uskuteční 2. listopadu 2023 v Kongresovém sálu hotelu Hilton Prague.
Cílí aukce jen na sběratele umění?
Kromě sběratelů umění, kteří přemýšlejí o investici, na naši aukci chodí lidé, kteří si chtějí koupit umění za dobrou cenu s dobročinným přesahem. Snažím se proto, aby v aukci byla zastoupena cenově různorodá díla a nabízíme třeba i dostupnější grafiky.
Z kterých letošních děl máte obzvlášť velkou radost?
Mám radost ze všech děl, pokaždé, když jsem něco přivezla, jsem byla nadšená. První dílo, které jsme do letošní kolekce získali, má obzvlášť silný příběh. Je to malba Ivana Ouhela, kterého mám jako autora moc ráda. Daroval nám ji partner naší kolegyně. Jeho tatínek byl lékař a před lety pana Ouhela operoval. Malíř mu chtěl udělat radost, pozval ho do svého brněnského ateliéru a nechal ho vybrat si obraz. Lékař nechal výběr na svém synovi, našem dárci, který byl v ateliéru s ním, čerstvě dospělý. Obraz pak měli doma a teď se ho rozhodli darovat. Jeho smyslem bylo dělat radost, odměnit lidi za dobře odvedenou práci. A to je podle dárce to, co v Cestě domů děláme. Bylo to milé, dojemné. A obraz je moc hezký. Mám radost i z toho, že i letos máme zastoupenou Evu Koťátkovou, autorku, která se poslední dobou drží na vrcholu žebříčku nejprodávanějších českých umělců a letos je na prvním místě. Zastupuje ji zahraniční galerie. Máme od ní koláž.
Ze šperků budeme moci už poněkolikáté nabídnout dílo Hanuše Lamra, jehož brož měla Madeleine Albrightová a teď i žena našeho prezidenta Eva Pavlová. V kolekci je i dílo oceňované šperkařky Janji Prokić a také Nastassii Aleinikavy, která se v poslední době věnuje designovým brýlím. Vyrábí je kompletně ručně, odlévá z acetátu celulózy dodávaného italskou rodinnou značkou Mazzucchelli. Brýle jsou nezaměnitelné. Ty, které nabízíme, jsou bílé, matové, inspirované sportem. Jsme domluveni, že je upraví pro nového majitele. Poprvé máme zastoupené dílo malířky a sochařky Eriky Bornové, která ve své malbě vytváří groteskní postavy a v plastikách propojuje lidské a zoomorfní motivy jako výraz absurdity, která nás často obklopuje. Máme od ní malbu, která pochází z jejího mimořádně zajímavého „ludvíkovského“ cyklu. Zachytila v něm panovníka Ludvíka Bavorského se vší tragikou života velkého, rozporuplného člověka. Rozhodně zajímavý je i objekt od Matyáše Chocholy.
Získali jsme i menší dílo od Dany Sahánkové, která svá díla vytváří kresbou tuší kombinovanou s malbou, které následně dál koloruje, vyškrabává a domalovává. Její dílo je stále v procesu, poté co ho dotvoří, se k němu většinou po čase vrací a dál ho mění, pracuje na něm. Často pak nestačí původní formát a malba přesahuje na nové plátno nebo papír. Jsou to nádherné věci, vznikají třeba během 10 let. Máme od ní dílo vytvořené také v rozmezí několika let, kdy k původní malbě časem dotvořila ještě menší „doplnění či pokračování“. Tvorba Viktora Pivovarova je pro mne vždycky hodně silná. Sdělení v jeho obrazech a nové, často groteskní pohledy na věci kolem nás i na sebe jsou pro mne obohacující a stále překvapující. Umělec je zastoupen v českých i zahraničních sbírkách a v naší aukci nabízíme jednu z jeho roztomilých ilustrací k Andersonově pohádce Ole Zavřiočka. Jsem ráda, že se aukce účastní i streetartoví umělci. Davida Strauzze, který kromě obrazů a objektů tvoří i velké muraly, které jsou k vidění i v Praze, jsem oslovila, když měl plno práce se samostatnou výstavou. I přesto našel čas pro vytvoření díla, které vzniklo přímo pro Cestu domů. Z dalších zastoupených streetartistů v naší aukci jsou Michal Škapa a Toy Box.
Ani jsem nedoufala, že by se nám povedlo získat nějaké dílo od sester Válových. Pak jsem se najednou ocitla v kladenském ateliéru Jitky Válové, kde do poslední chvíle tvořila. To pro mě byl obrovský zážitek. Je to místo, kde obě sestry žily. Po dlouhodobém a výrazném omezování jejich umělecké tvorby totalitním režimem tam vytvořily místo pro setkávání se zajímavými umělci a dalšími osobnostmi. I nedávná velká výstava v GASKu ukázala šíři a osobitou zajímavost tvorby sester. Získala jsem dvě litografie, mám z nich velkou radost, jsou úplně prodchnuté tím, co jsem v ateliéru cítila.
Udělalo mi radost, že mnozí z autorů, jako třeba Ivan Pinkava, Vladimír Houdek, Jiří Petrbok, Kryštof Kintera, Marek Meduna, Josef Bolf, Jan Švankmajer a další, kteří letos zastupovali současnou českou modernu na prestižní drážďanské výstavě „Všechnu moc imaginaci!“, reagovali na oslovení účastnit se naší aukce velmi vstřícně a věnovali nám krásná díla. A jsem moc ráda, že se povedlo vybrat také čtyři díla od začínajících umělců.
Na aukci se podílíte druhým rokem. Co vás k ní přivedlo?
Vím, jak je financování neziskových organizací náročné. Odvádějí přitom neuvěřitelnou práci a pomáhají lidem, kteří jinde pomoc hledají obtížně. Takže dobročinná aukce je příležitost, jak získat peníze na dobrou věc. Zároveň trochu rozumím prostředí, ve kterém umělci tvoří. Je pro mne obohacující potkávat se s lidmi, kteří jsou empatičtí a chtějí se na změnách a pomoci podílet. Na aukci mi přijde hezké, že všechno, co kupec zaplatí, získá Cesta domů. A to právě díky tomu, že aukci organizujeme a připravujeme sami. Je to pro mě napínavé od března, kdy začnu sbírat díla, až do konce aukčního večera.
Co zažijí návštěvníci sálové aukce?
Dražitelé se můžou těšit na vystavená díla od uznávaných českých umělců i od umělců začínajících, kteří se mohou stát významnou osobností v budoucnu. Proběhne také komentovaná prohlídka se vstupy několika umělců. Hudebník Ondřej Smeykal symbolicky zahraje na skleněný hudební nástroj didgeridoo, který společně s Bořkem Šípkem navrhli a který budeme také nabízet v aukci. V neposlední řadě se budeme snažit nabídnout příjemný večer s trochou adrenalinu, zážitek z dobročinnosti a novým dražitelům ukázat, že rozhodně má smysl Cestu domů v aukci podpořit.
Ptala se Linda Tichotová Fryčová