Cesta domů vydává knížku amerických autorek určenou dětem se závažným onemocněním a jejich blízkým. Hubertova peříčka vyprávějí příběh housera, který je statečný, milý a chytrý, přesto je od malička slabý a nemocný a nakonec zemře. Stačí se ale rozloučit se svojí rodinou a ona s ním.
Tahle knížka je určená dětem, jako jsi ty, dětem s nemocí, ze které mají strach. Je také pro děti, které se bojí o někoho nemocného, koho mají rády. Někdy je těžké druhým povědět, co nás trápí. Zdálo by se jednodušší nechat si obavy pro sebe. Ale to nám může také způsobit problémy – třeba osamělost, hněv, smutek a ještě větší strach.
Kniha pro děti od 4 let vypráví příběh housera Huberta, který vždy vedl své sourozence a byl nejlepší ve vyhledávání potravy. Stále byl ale nejmenší ze všech sourozenců a stálo ho velké úsilí udržet s nimi krok. Jednoho dne ale přestane jíst, je velmi unavený a začnou mu vypadávat pírka. Ví, že nebude mít sílu odletět na zimu do teplých krajin a ví to i jeho rodina. Všichni jsou ale odhodláni zůstat s ním až do konce a poskytnout mu tolik podpory, kolik jen bude potřeba. Huberta napadne, jak to udělat, aby byl navždy s nimi – každému ze svých vypadaných peříček pošeptá svůj odkaz, poté všechny svolá a poví, že ho moc mrzí, že s nimi nebude moct odletět, ale vždy bude v jejich vzpomínkách. Pak každého podaruje peříčkem. Celá rodina se kolem malého housera shromáždí, ten cítí bezpečí a klid. Zavře oči a představuje si, jak letí spolu s ostatními na jih. Každý z rodiny pak vezme jedno peříčko, zastrčí ho do svých křídel a vznese se k obloze. Nesou Hubertovy dary – sílu, klid, růst, radost, kuráž, moudrost…
Kromě půvabně ilustrovaného příběhu obsahuje vydání i povídání pro sourozence a kamarády, rodiče a prarodiče i pečovatele a učitele jak s knihou pracovat, a navíc také tři aršíky samolepek s peříčky.
Přitulit se k dítěti a předčítat mu z knížky může přinést útěchu jak dítěti, tak i dospělému čtenáři. Knihy mohou být výchozím bodem pro rozhovor, bezpečnou možností klást otázky, vyjadřovat starost nebo obavy o postavu knížky nebo mluvit o vlastních pocitech a prožitcích. Díky identifikaci s postavou, která prožívá citově náročnou situaci podobnou jejich vlastní, si děti mohou uvědomit, že nejsou samy a že to, co cítí, není koneckonců úplně výjimečné. Jde o velmi útěšné a úlevné zjištění.
Knihu v originále vydalo nakladatelství Magination Press pro The American Psychological Association (APA), přední vědeckou a profesní organizaci v USA, jejímiž členy je více než 118 000 výzkumníků, pedagogů, klinických lékařů, konzultantů a studentů. České vydání vychází ve spolupráci a s finanční podporou Nadace rodiny Vlčkových.
Publikaci můžete koupit v našich dobročinných obchodech nebo v eshopu
O autorkách
Lori Wiener, Ph.D., DCSW, LCSW-C je spoluředitelkou Behavioral Health Core a vedoucí programu psychosociální podpory a výzkumu v Center for Cancer Research, National Cancer Institute, Bethesda v Marylandu. Jako klinická i behaviorální vědkyně zasvětila svou kariéru onkologii a HIV/AIDS u dětí.
Meaghann Shaw Weaver, MD, MPH je vedoucí Division of Pediatric Palliative Care a Division of Pediatric Hematology/Oncology na University of Nebraska Medical Center, Children’s Hospital & Medical Center, Omaha, Nebraska