Nové kapitoly v sekci Rady a informace na portálu Umírání.cz popisují, na co je dobré pamatovat při uspořádání digitálního dědictví.
Webový portál Umírání.cz provozovaný Cestou domů slouží vážně nemocným lidem, těm, kteří o ně pečují i těm, kterým zemřel někdo blízký. Smyslem tohoto informačního, poradenského a diskusního webu je sdílet zkušenosti zdravotníků, sociálních pracovníků, psychoterapeutů a duchovních s dalšími lidmi v celé České republice, kteří se dostali do nelehké životní situace.
Důležitou součástí webu jsou robustní a průběžně aktualizované Rady a informace. Zcela nově jsme do této části přidali kapitoly, které se věnují tzv. digitální pozůstalosti. A to jak ve smyslu vlastní digitální pozůstalosti, na co pamatovat a jak ji ošetřit, tak i v situaci, kdy si člověk musí poradit s digitálním dědictvím po svém blízkém.
- Co se stane s elektronickou identitou či datovou schránkou uživatele po jeho smrti?
- Jaké možnosti uspořádat svou digitální pozůstalost dávají nejběžněji používané e-mailové schránky a uživatelské účty?
- A co sociální sítě?
Digitální svět má v našich životech čím dál větší úlohu a stále významnější roli tak hraje i elektronické dědictví. Nové kapitoly přibližují, jakým způsobem lze vypořádat elektronickou pozůstalost v případě nejčastěji využívaných online služeb. Pro případ vlastního úmrtí může být užitečné si ujasnit, co člověk chce, aby tu po něm zůstalo, a co naopak nechce sdílet. V digitálním světě to platí dvojnásob, neboť bez předchozího ošetření a nastavení uživatelských účtů pro případ úmrtí se lze k řadě služeb a dat dostat jen velmi obtížně nebo to není možné vůbec.
Rady a informace na webu Umírání.cz průběžně aktualizují naše kolegyně a kolegové z Poradny. Stejně pečlivě aktualizují i kontakty v adresáři služeb pro nevyléčitelně nemocné a jejich blízké na území ČR a v Praze. Pozornosti doporučujeme také jejich odpovědi na dotazy položené v internetové poradně, které uveřejňujeme a třídíme podle témat.