Nechte se provést několika jednoduchými kroky a dozvíte se více o související legislativě, o celém legislativním procesu a zjistíte, kdo jsou zákonodárci a další zástupci veřejné správy, kteří se tímto tématem zabývají. Začněte s nimi komunikovat a přispějte ke změně toho, jak se v České republice umírá.
1. Získejte přehled o dostupnosti hospicové a paliativní péče v regionu, který vás zajímá.
Je kapacita této péče v regionu vašeho zájmu omezená? Nebo jste dokonce objevili bílé místo na mapě? Dejte zástupcům veřejné správy vědět, že vás to trápí a je i v jejich zájmu, aby se to změnilo.
2. Zjistěte, kteří z poslanců nebo senátorů jsou členy relevantních výborů a téma hospicové a paliativní péče by pro ně mělo být prioritou. Navštivte jejich webové stránky a profily na sociálních sítích, přihlaste se k odběru jejich newsletteru, pokud tyto kanály používají.
Mnoho kompetencí mají kraje. Je proto relevantní sledovat také
Radní či ředitele odborů pro zdravotnictví a pro oblast sociálních věcí ve vašem kraji
Členy Komise Rady Asociace krajů ČR pro zdravotnictví a pro sociální záležitosti
3. Kontaktujte je, použijte naše vzorové materiály (ke stažení na konci této stránky), informujte je o problematice hospicové a paliativní péče, pozvěte je na návštěvu do vašeho zařízení – osobní návštěva je zdaleka nejúčinnějším způsobem osvěty, s nejtrvalejším a největším efektem.
4. Sledujte aktuality na stránkách České společnosti paliativní medicíny a Fóra mobilních hospiců, přihlaste se k odběru měsíčního zpravodaje Centra paliativní péče nebo Cesty domů, ve kterých budete pravidelně dostávat aktuální informace o dění v oblasti hospicové a paliativní péče.
Vzorové dokumenty
Pozvěte zákonodárce na návštěvu vašeho zařízení nebo požádejte o schůzku v kanceláři. Připravte se na setkání i na to, co bude následovat po něm. Připoutejte zájem médií ke konkrétnímu problému z oblasti hospicové a paliativní péče. A použijte vzorové materiály, které vám pomohou se na to připravit.
Přehled zákonů a dalších předpisů, které se hospiců a paliativní péče v České republice týkají:
Zákon o zdravotních službách
Zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách rozeznává paliativní péči jako jeden z druhů zdravotních služeb a jednoznačně ji zařazuje do systému zdravotní péče. Samotná definice paliativní péče je však v zákoně velmi široká a soustředí se na účel jejího poskytování (§ 5, odst. 2 písm. h). Novela tohoto zákona platná od 1. 1. 2018 zahrnuje také pojem hospic (§ 44a). Stanovisko k tomuto paragrafu v kontextu tvorby koncepce paliativní péče nechala vypracovat ČSPM.
Zákon o veřejném zdravotním pojištění
Tento zákon č. 48/1997 Sb. uvádí paliativní péči jako jednu z forem péče hrazené ze zdravotního pojištění. Navazuje na něj úhradová vyhláška platná od 1. 1. 2023 umožňující pojišťovnám nasmlouvat a proplácet mobilní specializovanou paliativní péči. Konkrétně se jedná o úhradu v odbornosti 926 – domácí paliativní péče, a to formou ošetřovacího dne.
Pacientovi, který splňuje indikační kritéria pro tuto úhradu, by zdravotní pojišťovna v případě uzavření smlouvy s daným mobilním hospicem uhradila péči zdravotnického týmu složeného z lékaře a sestry, který je mu dostupný 24 hodin denně. Pacienti tak i při velké nestabilitě a při výskytu závažných symptomů jako je bolest, dušnost, zvracení a jiné mohou zůstat v domácím ošetření a nemusí být zbytečně převáženi do nemocnice, nebo naopak při takto zajištěné péči mohou být bezpečně z nemocnice předáni domů. Podmínkou žadatelů o uzavření smlouvy s pojišťovnou je úspěšné absolvování výběrového řízení na příslušném krajském úřadě. Podrobnější informace čtěte v našem článku.
Zákon o sociálních službách
Novela zákona č. 108/2006 Sb. připravovaná v roce 2017 měla v zákoně ukotvit novou sociální službu péče o osoby v terminálním stavu. Tuto službu by mohli nabízet poskytovatelé zdravotních služeb paliativní nebo domácí péče registrovaní podle požadavků zákona o sociálních službách. Novela v tomto znění však schválena nebyla a zákon tak nadále upravuje pouze problematiku poskytování sociálních služeb ve speciálních lůžkových zdravotnických zařízeních hospicového typu.
Přehled legislativního procesu
Jaká je cesta od návrhu zákona k jeho platnému znění?
Přečtěte si popis legislativního procesu v České republice nebo se podívejte na grafické schéma.
Související dokumenty
Metodický pokyn Ministerstva zdravotnictví ČR k poskytování mobilní specializované paliativní péče
Účelem metodického pokynu k poskytování mobilní specializované paliativní péče je specifikovat kritéria pro nasmlouvání zdravotních výkonů odbornosti 926 – domácí paliativní péče o pacienta v terminálním stavu. Tento metodický pokyn má za cíl popsat pacienty, kteří jsou indikováni k tomuto typu péče, popsat nástroje používané ke kategorizaci pacientů a popsat poskytovatele této specifické zdravotní péče určené pro nemocné ve vlastním sociálním prostředí pacienta. Metodický pokyn mj. rozlišuje paliativní péči obecnou a specializovanou.
Standardy mobilní specializované paliativní péče
V roce 2018 připravil projektový tým Ministerstva zdravotnictví Standardy mobilní specializované paliativní péče (MSPP), které mají za cíl pojmenovávat, kodifikovat a podporovat dobrou praxi. Nově přijatý dokument aktualizuje znění Standardů kvality paliativní péče z let 2015-2016, kromě toho jsou aktualizované o nejnovější poznatky ze zahraničních doporučených postupů a aktuální legislativu. Autorský kolektiv dokumentu kladl velký důraz na jejich jednoduchost a srozumitelnost i pro pacienty a jejich blízké. Ve snaze o maximální konsensualitu byly Standardy kromě připomínkování odbornou společností a zastřešující organizací poskytovatelů také veřejně projednány na Ministerstvu zdravotnictví dne 6. 11. 2018 za účasti zástupců všech mobilních hospiců a obou jejich zastřešujících organizací. Po vypořádání celkem 67 připomínek Standardy MSPP projednaly a jako společný konsensuální dokument přijaly Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP a Fórum mobilních hospiců. Standardy MSPP vycházejí jako autoritativní, oficiální výstup projektu Ministerstva zdravotnictví, a jsou dalším krokem k etablování MSPP jako jasně definované zdravotní služby, která je standardní součástí zdravotnického systému. Předpokládá se jejich pravidelná aktualizace v několikaletém intervalu.
Standardy paliativní péče
Standardy paliativní péče České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP jsou koncipovány jako popis cílového stavu, o který je třeba v péči o nevyléčitelně nemocné usilovat. Tyto standardy mají za cíl podpořit a usnadnit implementaci paliativní péče u pacientů s nevyléčitelným onemocněním v celém průběhu péče a ve všech prostředích zdravotnického systému a umožnit tak koncepční rozvoj paliativní péče v České republice.
Standardy hospicové paliativní péče Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče definují požadavky, které by měli poskytovatelé hospicové paliativní péče sdružení v této asociaci splňovat. (Pozn. Cesta domů není členem APHPP.)
Národní plán paliativní péče
Stručné resumé Národního plánu paliativní péče České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP.
Memorandum o spolupráci na systematickém rozvoji paliativní péče v ČR
Memorandum podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch spolu s představiteli všech sedmi českých zdravotních pojišťoven a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP. Memorandum má zajistit rozvoj paliativní péče tak, aby každému nevyléčitelně nemocnému pacientovi byla dostupná kvalitní péče, která zmírňuje jeho fyzické utrpení, a to v nemocničním či domácím prostředí. Zároveň má pomoci v souladu s nejnovějšími poznatky lékařské vědy nastavit optimální model koordinace paliativní péče, který přispěje k zvýšení vnímané kvality života u pacientů s ohrožujícím nebo život zkracujícím onemocněním a ochrání bezpečnost a důstojnost těchto pacientů a jejich blízkých v situacích, kdy jsou nejzranitelnější.
Analýza paliativní péče v hlavním městě Praha
Podklad expertní skupině magistrátu hl. m. Prahy pro vypracování dlouhodobé koncepci paliativní péče v hlavním městě zpracovalo Centrum paliativní péče. Analýza obsahuje statistiky, ale především informace o terminologii a standardech paliativní a hospicové péče, právní úpravě, spolupráci s pojišťovnami a postojích praktických lékařů a doporučení pro další rozvoj.
Záměr rozvoje paliativní péče na území hl. m. Prahy pro roky 2020-2025
Na základě Analýzy paliativní péče v hlavním městě Praha zpracoval expertní tým pod záštitou radní hl. města pro oblast sociální politiky a zdravotnictví koncepci rozvoje paliativní péče v Praze na roky 2020-2025. Ta byla projednána Radou hl. m. Prahy a schválena usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy číslo 15/50 ze dne 19. 3. 2020 jako „Záměr rozvoje paliativní péče na území hl. m. Prahy pro roky 2020-2025“.
Související odkazy
Prohlédněte si výsledky výzkumů veřejného mínění zadaných Cestou domů u agentury STEM/MARK o postojích veřejnosti a zdravotníků k umírání a smrti.
Seznamte se s výsledky pilotního projektu, který proběhl v letech 2015 – 2017 ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví ČR, Všeobecné zdravotní pojišťovny a České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP. Data o průběhu a nákladech péče sedmi mobilních hospiců o čtyři stovky pacientů ukázala v porovnání s průběhem posledních třiceti dní života všech ostatních zemřelých, že domácí hospice poskytují bezpečnou zdravotní péči, která má klinický přínos pro pacienty a je navíc levnější než běžná péče o terminálně nemocné.
Národní datová základna paliativní péče systematicky mapuje závěr života a umírání v České republice na základě dostupných datových zdrojů Národního zdravotnického informačního systému.
Informace o mobilní specializované paliativní péči hledejte na stránkách České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP, Centra paliativní péče, Fóra mobilních hospiců a sledujte aktuality na stránkách Cesty domů.
Informace o paliativní péči v nemocničním prostředí hledejte na stránkách Centra podpůrné a paliativní péče při Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Ministerstvo zdravotnictví ČR realizovalo projekt na podporu dostupnosti paliativní péče v nemocnicích.
Národní progam paliativní péče je platformou, na které se rozvíjí spolupráce orgánů státní správy a dalších organizací, sdružení a iniciativ, které se s vizemi a cíli národního plánu ztotožňují.
Volně dostupný je také seznam lékařů atestovaných v oboru paliativní medicína.
Možnosti vzdělávání
Ucelenou nabídku vzdělávání najdete ve Vzdělávacím centru Cesta domů.
Sledujte webináře Centra paliativní péče.
Další vzdělávání v oblasti paliativní medicíny.
Jednou ročně se koná Celostátní konference paliativní medicíny.
Dění v České republice je součástí globální hospicové a paliativní komunity.
Ta je na světové úrovni reprezentována International Association for Hospice & Palliative Care a na té evropské European Association for Palliative Care. Důležitým činitelem je World Health Organization, jenž vydala Rezoluci na podporu paliativní péče. V roce 2003 bylo vydáno doporučení Výboru ministrů Rady Evropy členským státům o organizaci paliativní péče.
Tato stránka je výstupem projektu „Systematic Approach to Palliative and End of Life Care Advocacy in the Czech Republic“ uskutečněného během stáže Lenky Smolíkové (Váňové) v National Hospice and Palliative Care Organization – Hospice Action Network od ledna do května 2018 v rámci Fulbright-Masarykova programu.
Případné náměty či připomínky prosím pište na lenka.smolikova@cestadomu.cz.