Ve spolupráci s devíti autory jsme připravili limitovanou sadu drobných ilustrovaných knížek. Pod společným názvem Postůj, okamžiku je spojuje téma cesty životem a vydáváme je při příležitosti 20. výročí založení Cesty domů.
Devítidílnou sadu, která svým názvem odkazuje na pasáž z pátého dějství Goetheho Fausta, tvoří pohyblivá knížka-flipbook od Martiny Špinkové, která Cestu domů před 20 lety zakládala, i knížka úvah a glos od současné ředitelky Ruth Šormové. Nejmladším autorem je dvanáctiletý Vojta Horák, přispěly i dvě studentky ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM Františka Iblová a Lucie Lučanská. Nejobsáhlejší je flipbook z filmu Šarkan slovenského animátora Martina Smatany. Na první pohled temný, ale rozverný je příběh ilustrátorky a komiksové autorky Štěpánky Jislové. Sadu uzavírají dvě jemná leporela – od výtvarníka Davida Cajthamla a od začínající ilustrátorky a dcery jedné z lékařek Cesty domů Johany Menčíkové.
Formát flipbooku, tedy rozpohybovaných obrázků, jsme zvažovali, když jsme plánovali vydat knihu pro děti inspirovanou filmem „Šarkan“ od Martina Smatany, ve kterém se chlapec loučí se svým stárnoucím dědou. Pouštějí spolu draka, šarkana, a děda postupně slábne, odlupuje se jedna tenká vrstva za druhou, až nakonec odpluje s větrem směrem k obloze. Myšlenka přenést vrstvy člověka do flipbooku se nám moc líbila, z vydání knížky ale nakonec sešlo. Když jsme pak vymýšleli, co „speciálního“ by se hodilo ke dvacetiletému výročí, napadl nás právě tento neobvyklý výtvarně-literární tvar.Adéla Procházková, šéfredaktorka nakladatelství
Výtvarníci dostali zadání ilustrovat lidský život na 60 stranách. Formáty se později přizpůsobovaly obsahu, vznikla dvě leporela s menším počtem stran i oboustranný flipbook se 140 stranami. „Byla to výzva pro všechny zúčastněné a já musím poděkovat všem za jejich trpělivost a důvěru; mnozí autoři nám svá dílka dali i bez nároku na honorář,“ vyzdvihuje Adéla Procházková.